fbpx

Jak założyć Jednoosobową Działalność Gospodarczą?

Jak założyć Jednoosobową Działalność Gospodarczą?

Właśnie zapadła decyzja o założeniu własnej firmy? Gratulacje!
Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się co trzeba zrobić by stać się właścicielem Jednoosobowej Działalności Gospodarczej.

1.JDG – szybkie informacje

Rejestracja JDG jest bezpłatna, a do jej rozpoczęcia nie jest wymagany kapitał zakładowy. Zaczynając działalność można skorzystać z ulg dotyczących opłat na ubezpieczenie społeczne.  Warto pamiętać, że prowadząc jednoosobową działalność odpowiada się całym swoim majątkiem, dlatego nie jest to polecana forma dla branż obarczonych dużym ryzykiem finansowym.
Przeczytaj też o różnicach pomiędzy JDG a Sp. z o.o. tutaj.

2.Forma opodatkowania

Prowadząc firmę trzeba zadbać o należyte płacenie podatków. Sporty z Urzędem Skarbowym nie należą do najprzyjemniejszych, dlatego warto zastanowić się nad wyborem sposobu płacenia podatków. Są 4 podstawowe formy opodatkowania:

  • Zasady ogólne (17% lub 32%)
  • Podatek liniowy (19%)
  • Karta podatkowa
  • Ryczałt

Jeśli osoba zakładająca działalność gospodarczą, nie posiadała do tej pory numeru NIP, zostanie on nadany w trakcie realizacji wniosku o założeniu firmy. Pozostaje jeszcze decyzja o zostaniu płatnikiem VAT.

3.Kody PKD

Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej czyli PKD jest używana do celów statystycznych. Kody PKD określają profil działalności firmy. Zgodnie z prawem każda firma musi określić czym się będzie zajmować. Warto podkreślić, że nie ma limitu ilości przypisanych kategorii do firmy. Wykonywanie działalności poza wpisanymi kodami PKD może skutkować jako odmowa wykonania obowiązku statystycznego, co jest zagrożone karą w wysokości do 5000zł.  

4.Biuro Rachunkowe

Dobry księgowy jest na wagę złota. Jednak na początku gdy liczą się koszty warto rozglądać się za usługami podstawowymi. Można zdecydować się na wariant biura internetowego, który jest najtańszym rozwiązaniem na rynku. Ponadto warto porównać oferty, ponieważ konkurencja na rynku biur rachunkowych jest duża, a korzystają na tym klienci.

5.Rejestracja w CEIDG

Konieczne jest wypełnienie formularza CEIDG-1. Można to zrobić w urzędzie lub przez internet. Ten sam formularz służy również do zgłaszania zmian dotyczących firmy. W tym samym wniosku znajdują się informacje dotyczące ZUS oraz Urzędu Skarbowego.

6.Konto Bankowe

Każda firma jest zobowiązana do posiadania firmowego konta bankowego. Praktycznie każdy bank oferuje konto firmowe, warto sprawdzić warunki i promocje ponieważ często są bardzo korzystne dla nowych firm. Do założenia konta jest potrzebny tylko dowód osobisty oraz wpis do ewidencji działalności gospodarczej(CEIDG). Po założeniu konta, konieczne jest poinformowanie urzędu skarbowego oraz ZUS.

7.Pieczątka

Nieobowiązkowym, ale przydatnym elementem jest wyrobienie pieczątki. Niema reguł dotyczących co powinno znaleźć się na pieczątce, ale można się zasugerować kilkoma elementami. Wyrabiając pieczątkę, warto umieścić na niej:

  • Pełną nazwę firmy
  • REGON oraz NIP
  • Adres firmy
  • Telefon
  • Adres email

Na koniec…

Jak widać założenie działalności jest szybkie i bezproblemowe. Pamiętaj, że zakładając firmę, bierzesz odpowiedzialność nie tylko za sukcesy biznesowe, ale również za potknięcia. Korzystaj z wiedzy ekspertów i konsultacji gdy tylko masz okazje. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, dlatego warto znać swoje przywileje i obowiązki.

Zostaw komentarz