fbpx

4 Różnice Pomiędzy Jednoosobową Działalnością Gospodarczą a Spółką z o.o. Która forma lepsza?

  • Home
  • Bez kategorii
  • 4 Różnice Pomiędzy Jednoosobową Działalnością Gospodarczą a Spółką z o.o. Która forma lepsza?

4 Różnice Pomiędzy Jednoosobową Działalnością Gospodarczą a
Spółką z o.o. Która forma lepsza?

Chyba każdy kto myśli o założeniu własnej firmy staje przed dylematem jaką formę działalności gospodarczej wybrać. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Przejdźmy do najważniejszych różnic.

1. Forma działalności

Pierwszą znaczącą różnicą jest dosłownie forma prowadzenia działalności. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, jak sama nazwa wskazuje, samodzielnie prowadzimy firmę która jest w 100% naszą własnością. W przypadku spółko z ograniczoną odpowiedzialnością, konieczny jest co najmniej jeden wspólnik, ale w przepisach nie jest określone jakie mają być udziały poszczególnych osób. W najprostszym przypadku, gdy mamy tylko 2 osoby, udziały mogą być podzielone po równo 50%, lub w dowolnej innej konfiguracji, np. 80% do 20%.

2. Koszty prowadzenia działalności

W obydwu przypadkach obowiązkowe jest prowadzenie księgowości. Występują znaczące ceny w usłudze, zdecydowanie na korzyść jednoosobowej działalności. Obsługa spółki może być nawet kilkukrotnie droższa niż w przypadku JDG. Odbiegając od tematu różnic, przy wyborze biura rachunkowego nie kierujmy się jedynie ceną. Dobry księgowy w każdym przypadku jest na wagę złota.

3. Podatki

Zacznijmy od składek ZUS. Zaczynając jednoosobową działalność jest możliwość skorzystania z „ulgi na start”.  Jeśli wybierzemy tą opcje, oznacza to, że przez 24 miesiące składki do ZUS będą obniżone.
W spółce z o.o  jest bardziej skomplikowana. Jeśli wspólnik jest równocześnie członkiem zarządu, to istnieje możliwość zwolnienia z opodatkowania społecznego. Sprawa jest jednak delikatna i jeśli nie dopełni się wszystkich koniecznych formalności, to obowiązują składki jak dla osoby zatrudnionej.

W przypadku podatku dochodowego, spółka płaci podatek CIT. Następnie Wspólnicy wypłacając dywidendę ponoszą opodatkowanie na zasadach ogólnych (17% lub 32%). Jednakże korzystając z możliwości prawnych spółki, można uniknąć podwójnego opodatkowania.

Jednoosobowa działalność gospodarcza ma 4 możliwości rozliczania się z urzędem skarbowym: zasady ogólne (17% lub 32%), podatek liniowy (19%), karta podatkowa, ryczałt.

4. Ryzyko i odpowiedzialność

W tym punkcie jest największa różnica pomiędzy opisywanymi formami działalności. Spółka posiada osobowość prawną. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, wg prawa spółka jest traktowana jako osobny podmiot. W przypadku jednoosobowej działalności, osobę prawną stanowi jej właściciel. W przypadku zawierania umów, spółka stanowi stronę umowy, a przy JDG stroną umowy jest właściciel. Warto tutaj nadmienić jeszcze zakres odpowiedzialności, ponieważ właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Natomiast spółka, za swoje zobowiązania w pierwszej kolejności odpowiada własnym majątkiem, nie majątkiem wspólników.

Która forma jest lepsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi która forma jest lepsza. Każda forma jest dedykowana dla innego typu firmy. Warto skonsultować swoje działania z profesjonalnym doradcą w zakresie prawa gospodarczego.

Zostaw komentarz